WrestleMania Week Events in New Orleans

POST Wrestling will keep you up to date all the expanding list of events for WrestleMania Week in New Orleans with a list of cards and events going on, keep checking back as this list will constantly be updated as more announcements are made for the week.

WRESTLEMANIA WEEK EVENTS

THURSDAY, APRIL 5TH

3 pm – Matt Riddle’s Bloodsport (Pontchartrain Convention Center, 4545 Williams Blvd)
-Matt Riddle vs. Minoru Suzuki, Nick Gage vs. Timothy Thatcher, WALTER vs. “Filthy” Tom Lawlor, Dan Severn vs. Chris Dickinson, Eddie Kingston vs. Tracy Williams, Dominic Garrini vs. KTB, Masada vs. Martin Stone
https://www.ticketfly.com/event/1626543-gcw-matt-riddles-bloodsport-kenner/

6 pm – WWE Axxess (Ernest N. Morial Convention Center)
-Premium VIP signings: Bill Goldberg at 8 pm
-VIP signings: Sasha Banks at 6 pm
-U.K Invitational Tournament: Buddy Murphy vs. Lio Rush, Drew Gulak vs Dan Matha
-NXT North American Tournament: Jason Kincaid vs. Fabian Aichner, Akira Tozawa vs. Kona Reeves
-NXT Tag Team Tournament: Tyler Bate and Trent Seven vs. Tino Sabbatelli and Riddick Moss, Street Profits vs. Cezar Bononi and Adrian Jaoude
-NXT Women’s Tournament: Nikki Cross vs. Aliyah, Bianca Belair vs. Kairi Sane
-Keith Lee vs. Kassius Ohno
-Announced: TJP, Kalisto, Jack Gallagher

6 pm – Wildkat Entertainment (The Sugar Mill, 1021 Convention Center Blvd)
-J Spade vs. Billy Gunn vs. Bob Holly vs. Stevie Richards, Luke & PJ Hawx vs. Damien 666 and Bestia 666 vs. Roy Knight and Ricky Knight Jr., Ken Dixon vs. Jonny Flex for the Wildkat Revolution title, Shane Taylor and Ryan Davidson vs. Buku Dad and Sexy Chino, Steve Anthony vs. Mr. 450, Rachael Ellering vs. Savannah Evans, Matt Lancie vs. Danny Flamingo, Caley Konley vs. Mike Dell vs. Barrett Brown
https://www.showclix.com/events/21322

7 pm – WaleMania (Republic NOLA, 828 S. Peters Street)
-WaleMania podcast panel featuring wrestling personalities hosted by John Pollock & Wai Ting (we hear they’re great)!
-Mark Henry to appear as guest of honor for Meet & Greet with platinum and golden ticket holders.
https://www.ticketfly.com/purchase/event/1588424

8 pm – EVOLVE 102 (Pontchartrain Convention Center)
-Zack Sabre Jr. vs. Matt Riddle for the EVOLVE title, Daisuke Sekimoto and Munenori Suwa vs. Timothy Thatcher and WALTER, AR Fox vs. Will Ospreay, Austin Theory vs. DJZ, Keith Lee vs. Darby Allin, Chris Dickinson and Jaka vs. The End vs. James Drake and Anthony Henry vs. Tracy Williams and Dominic Garrini in a Scramble Match for the EVOLVE tag titles
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

9:30 pm – An Evening with Paul Heyman (Joy Theatre, 1200 Canal Street)
https://thejoytheater.ticketfly.com/event/1636957-evening-paul-heyman-new-orleans/

9:30 pm – WrestleCon Supershow (The Sugar Mill)
-Kenny Omega and Kota Ibushi vs. Chuck Taylor and TBA, Tomohiro Ishii vs. Jeff Cobb, Joey Janela vs. Penta El Zero M
https://www.showclix.com/events/21322

11:55 pm – Beyond Wrestling (Pontchartrain Convention Center)
-Matt Riddle vs. Deonna Purrazzo, Jimmy Havoc vs. Jessicka Havok, Timothy Thatcher vs. Toni Storm, Joey Janela and Penelope Ford vs. Orange Cassidy and Session Moth Martina, Joey Ryan and Laura James vs. Rumblebees, Mia Yim vs. Wheeler Yuta vs. MJF vs. Tessa Blanchard, Doom Patrol vs. Twisted Sisterz
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

FRIDAY, APRIL 6TH

9:30 am – Wrestling Observer Live Mailbag with Dave Meltzer & Bryan Alvarez (Royal St. Charles Hotel)
https://www.brownpapertickets.com/event/3220919

10 am – The Slobberknocker Sessions w/ Jim Ross (The LakeTown Room at the Hilton Garden Inn, 4535 Williams Blvd, Kenner, LA)
-Limited to 100 fans, tickets are $85 and include Q&A and a signed copy of “Slobberknocker” autobiography.
https://www.ticketfly.com/event/1641209-slobberknocker-sessions-wwe-kenner/

Noon – PROGRESS (Pontchartrain Convention Center)
-Travis Banks vs. Shane Strickland for the Progress title, Will Ospreay vs. Mark Haskins, Pete Dunne vs. Flash Morgan Webster vs. Mark Andrews, Matt Riddle vs. Jimmy Havoc, WALTER and Timothy Thatcher vs. David Starr and Jack Sexsmith, Jinny and Mercedes Martinez vs. Toni Storm and Shazza McKenzie, Grizzled Young Vets vs. Tyler Bate and Trent Seven for the Progress tag titles, Austin Theory vs. Joey Janela vs. Jeff Cobb vs. Rickey Shane Page vs. Parrow vs. MJF vs. Darby Allin vs. Chris Brookes
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

Noon – The Crash (The Sugar Mill)
-Austin Aries vs. Penta El Zero M, Rey Fenix vs. Flamita vs. Rich Swann, Rey Horus vs. Flip Gordon vs. Laredo Kid, Bestia 666, Mr. 450, and Garza Jr. vs. Damian 666, LA Park, and Psicosis, Brian Cage vs. Sami Callihan vs. Daga vs. Willie Mack, Dezmond Xavier and Zachary Wentz vs. Bandido and Black Boy vs. oVe, Lacey Lane and Black Danger vs. Christi Jaynes and Oraculo vs. Joe Ryan and Barbie Hayden vs. Diamante and Douglas James, Curt Stallion vs. Matthew Palmer vs. Amarok vs. J. Spade vs. Aeroboy vs. Draztik Boy vs. Angel Fashion vs. Jason Cade
https://www.showclix.com/events/21322

4 pm – EVOLVE 103 (Pontchartrain Convention Center)
-Matt Riddle vs. Daisuke Sekimoto, WALTER vs. Darby Allin, Travis Banks vs. Chris Dickinson, Jaka vs Munenori Sawa, Keith Lee vs. Austin Theory, AR Fox vs. DJZ vs. Tracy Williams vs. Jason Kincaid, Timothy Thatcher vs. Dominic Garrini
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

4 pm – Revolution Pro Wrestling (The Sugar Mill)
-Zack Sabre Jr. vs. Tomohiro Ishii for the British heavyweight title, Martin Stone vs. David Starr, Hiroshi Tanahashi and Juice Robinson vs. Aussie Open, Minoru Suzuki vs. Jeff Cobb, Kota Ibushi, Shane Strickland & Flip Gordon vs. Will Ospreay, Rocky Romero & Chuckie T., Brian Cage vs. Adam Brooks
https://www.showclix.com/events/21322

5 pm – WWE Axxess
-Premium VIP signings: Shinsuke Nakamura at 5 pm
-VIP signings: Andrade Cien Almas, Zelina Vega, and Ember Moon at 7 pm
-U.K. Tournament: Lince Dorado vs. Raul Mendoza, Mark Andrews vs. Zach Gibson
-NXT North American Tournament: Chris Dijak vs. Ariya Daivari, Hideo Itami vs. Wolfgang
-NXT Tag Team Tournament: Sanity vs. Forgotten Sons, TM61 vs. Oney Lorcan, and Danny Burch
-NXT Women’s Tournament: Dakota Kai vs. Lacey Evans, Peyton Royce vs. Candice LeRae
http://www.wwe.com/shows/wrestlemania/article/wrestlemania-axxess-tickets

8 pm – WWE Hall of Fame (Smoothie King Center)
-Bill Goldberg, The Dudley Boyz, Ivory, Jeff Jarrett, Warrior Award: Jarrius Robertson, Hillbilly Jim, Mark Henry, Kid Rock
http://www.wwe.com/wwe-hall-of-fame-new-orleans

8 pm – WWN Supershow Mercury Rising (Pontchartrain Convention Center)
-Keith Lee vs. Daisuke Sekimoto, Zack Sabre Jr. vs Munenori Suwa, Chris Dickinson and Jaka vs. WALTER and Timothy Thatcher, Will Ospreay vs. Matt Riddle, Darby Allin, DJZ & Trey Miguel vs. Austin Theory, Travis Banks & Zachery Wentz, LuFisto vs. Holidead for the SHINE championship
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

9 pm – Impact Wrestling vs. Lucha Underground (The Sugar Mill)
-Austin Aries and Fenix vs. Alberto El Patron and Pentagon Dark, Sami Callihan vs. Eddie Edwards in an “I Quit Match”, Dezmond Xavier, DJZ & Andrew Everett vs. Aerostar, King Cuerno & Drago, LAX vs. Killshot and The Mack for the Impact tag titles, Allie vs. Taya Valkyrie for Knockout’s title, OVE vs. Scott Steiner and Teddy Hart, Brian Cage vs. Eli Drake, Famous B vs. Trevor Lee, Matt Sydal vs. Jack Evans vs. Moose vs. Caleb Konley vs. Matanza Cueto vs. Chavo Guerrero Jr.
https://www.showclix.com/events/21322

11:55 pm: Joey Janela’s Spring Break 2 (Pontchartrain Convention Center)
-Joey Janela vs. The Great Sasuke, Mike Quackenbush vs. David Starr, WALTER vs. Pierre Carl Ouellet, Penta El Zero M vs. Nick Gage, “Clusterfuck 2”, Matt Riddle vs. James Ellsworth
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

SATURDAY, APRIL 7TH

8 am – WWE Axxess
Premium VIP signings: A.J. Styles and Asuka at 8 am, Seth Rollins and Braun Strowman at 10 am
-Semi-Final matches of the U.K. Tournament, NXT North American, NXT Tag Team, and NXT Women’s Tournaments
http://www.wwe.com/shows/wrestlemania/article/wrestlemania-axxess-tickets

11 am – Pro Wrestling Revolver Pancakes and Piledrivers (The Sugar Mill)
-Penta El Zero M and Fenix vs. Teddy Hart and Jack Evans, Colt Cabana and Marty DeRosa vs. Joey Ryan and Session Moth Martina, Jessicka Havok vs. Meiko Satomura vs. Kimber Lee, OVE vs. AR Fox, Joey Janela, and Brian Cage, ACH vs. Trevor Lee for the AAW title
https://www.showclix.com/events/21322

Noon – PROGRESS (Pontchartrain Convention Center)
-WALTER vs. Zack Sabre Jr, Chris Brookes vs. Rey Horus, Will Ospreay vs. Austin Theory
-Announced: Travis Banks, Matt Riddle, Toni Storm, WALTER, Jimmy Havoc, Mark Haskins, Chris Brookes, Jinny, Grizzled Young Veterans, Flash Morgan Webster, Shane Strickland, Jack Sexsmith
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

12:30 pm – ROH Festival of Honor (UNO Lakefront Center)
-Free admission with a ticket to Supercard of Honor
-The Bullet Club Panel at 12:30, The Kingdom “Conspiracy Town Hall” at 1:25 pm, Women of Honor panel at 2:05 pm, “An Intimate Afternoon” with Dalton Castle at 2:55 pm, “Best Friends Trivia Challenge” with Beretta and Chuckie T. vs. Colt Cabana and Ian Riccaboni vs. Silas Young and Beer City Bruiser at 3:45 pm, ROH champions panel at 4:45 pm
http://rohwrestling.com/live/events/2018/apr/7/4718-supercard-honor-xii-new-orleans-la

1 pm – WWE Axxess

-Premium VIP signings: Roman Reigns at 1 pm
-VIP signings: Alexa Bliss at 1 pm, Finn Balor and Randy Orton at 3 pm
-NXT North American Tournament Finals, U.K. Tournament semi-finals, an EVOLVE tag title match
http://www.wwe.com/shows/wrestlemania/article/wrestlemania-axxess-tickets

2 pm – Something to Wrestle With (House of Blues, 225 Decatur Street)
https://www.livenation.com/events/746100-apr-7-2018-bruce-prichard

3 pm – Combat Zone Wrestling (The Sugar Mill)
-Sami Callihan vs. Joey Janela, Jeff Cobb vs. Joe Gacy, Will Ospreay vs. Dezmond Xavier, Juice Robinson vs. David Starr, Joey Ryan vs. Maxwell Jacob Freidman, Rickey Shane Page vs. Ethan Page
https://www.showclix.com/events/21322

4 pm – SHIMMER (Pontchartrain Convention Center)
-Nicole Savoy vs. Mercedes Martinez for the SHIMMER title, Shazza McKenzie vs. Tessa Blanchard for the Heart of SHIMMER title, Nicole Matthews vs. Toni Storm, Madison Eagles vs. Deonna Purrazzo, Leva Bates and Delilah Doom vs. LuFisto and Hudson Envy for the SHIMMER tag titles, Cheerleader Melissa vs. Shotzi Blackheart, Britt Baker and Chelsea Green vs. Charli Evans and Jessica Troy
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

6 pm – WWE Axxess
-VIP signings: The Hardy’s at 6 pm, Charlotte Flair at 8 pm
-U.K Tournament Finals, NXT Tag Team Tournament Finals, NXT Women’s Tournament Finals
-Kassius Ohno vs. WALTER
http://www.wwe.com/shows/wrestlemania/article/wrestlemania-axxess-tickets

7:30 pm – ROH Supercard of Honor
(UNO Lakefront Arena)
-Kenny Omega vs. Cody, Dalton Castle vs. Marty Scurll for the ROH title, SoCal Uncensored vs. The Young Bucks & Flip Gordon in a ladder match, Tomohiro Ishii vs. Punishment Martinez, Hangman Page vs. Kota Ibushi, The Briscoes vs. Hiroshi Tanahashi and Jay Lethal for the ROH tag titles, Jonathan Gresham vs. Chuck Taylor, Women of Honor tournament finals, Mayu Iwatani vs. Kelly Klein in semi-finals of WOH tournament, Tenille Dashwood vs. Sumie Sakai in semi-finals of WOH tournament
http://rohwrestling.com/live/events/2018/apr/7/4718-supercard-honor-xii-new-orleans-la

8 pm – NXT Takeover (Smoothie King Center)
-Andrade Cien Almas vs. Aleister Black for the NXT title, Ember Moon vs. Shayna Baszler for the women’s title, Tommaso Ciampa vs. Johnny Gargano in an Unsanctioned Match, Ricochet vs. EC3 vs. Adam Cole vs. Killian Dane vs. Lars Sullivan vs. Velveteen Dream in a ladder match for the North American title, The Undisputed Era vs. Pete Dunne and Roderick Strong vs. The Authors of Pain for the NXT tag titles 
http://www.wwe.com/wwe-nxt-takeover-new-orleans

8 pm – WWN Style Battle (Pontchartrain Convention Center)
-Tournament: Keith Lee vs. Nick Gage, Matt Riddle vs. Dave Crist, Jason Kincaid vs. Anthony Henry, Tracer X vs. Darby Allin; Curt Matthews and Jared Wayne vs. Matt Knicks and Stevie Fierce
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html

11:30 pm – House of Hardcore (The Sugar Mill)
-Announced: The Rock ‘n Roll Express, Austin Aries, Tommy Dreamer, Carlito, Billy Gunn, Willi Mack, Super Crazy, Killer Elite Squad, Kevin Kross, Luchasaurus, Rich Swann
https://www.showclix.com/events/21322

11:55 pm – Kaiju Big Battel (Pontchartrain Convention Center)
http://morethanmania.com/morethanmania.com..tickets.html



SUNDAY, APRIL 8TH

8 am – WWE Axxess
-Premium VIP signings: Ric Flair and Sting at 10 am
-VIP signings: Daniel Bryan at 8 am
-Pete Dunne vs. U.K. Tournament Winner
-NXT North American Champion vs. North American Tournament winner
-NXT Tag Team Champions vs. NXT Tag Tournament Winner
-WWN Championship match
-PROGRESS Championship match
-PROGRESS Tag Title Match
-PROGRESS Women’s title match
http://www.wwe.com/shows/wrestlemania/article/wrestlemania-axxess-tickets

4:30 pm – WrestleMania (Mercedes-Benz Superdome)
-Brock Lesnar vs. Roman Reigns for the Universal title, Ronda Rousey and Kurt Angle vs. Stephanie McMahon and Triple H, AJ Styles vs. Shinsuke Nakamura for the WWE title, Daniel Bryan and Shane McMahon vs. Kevin Owens and Sami Zayn, The Miz vs. Seth Rollins vs. Finn Balor for the Intercontinental title, Charlotte vs. Asuka for the SD women’s title, Cedric Alexander vs. Mustafa Ali in the Cruiserweight title finals, The Bar vs. Braun Strowman and TBA for the Raw tag titles, Alexa Bliss vs. Nia Jax for the Raw women’s title, Randy Orton vs. Jinder Mahal vs. Bobby Roode vs. Rusev for the U.S. title, Andre the Giant Memorial Battle Royal, WrestleMania Women’s Battle Royal, The Usos vs. New Day vs. Bludgeon Brothers for the SD tag titles
http://www.wwe.com/wwe-wrestlemania-34

Please provide any additional show information, match announcements or anything else regarding WrestleMania Week in the comments section below and we will update this master list.