Full schedule for New Japan’s 2023 G1 Climax tournament

Image Courtesy: NJPW

Along with the four blocks of wrestlers announced by NJPW for this year’s G1 tournament, the full schedule of cards was revealed on Saturday.

The round-robin phase kicks off on Saturday, July 15th, in a card headlined by Shota Umino vs. Ren Narita.

Eddie Kingston makes his G1 debut in the second event on July 16th in Hokkaido, taking on Shingo Takagi.

Full schedule:

July 15th, Hokkaido

A Block

  • Shota Umino vs. Ren Narita
  • Yota Tsuji vs. Kaito Kiyomiya
  • SANADA vs. Hikuleo
  • Chase Owens vs. Gabe Kidd

B Block

  • Tanga Loa vs. KENTA
  • YOSHI-HASHI vs. El Phantasmo
  • Kazuchika Okada vs. Great O-Khan
  • Taichi vs. Will Ospreay

July 16th, Hokkaido

C Block

  • Tomohiro Ishii vs. David Finlay
  • Tama Tonga vs. EVIL
  • Shingo Takagi vs. Eddie Kingston
  • Mikey Nicholls vs. Aaron Henare

D Block

  • Tetsuya Naito vs. Jeff Cobb
  • Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr
  • Shane Haste vs. Alex Coughlin
  • Hirooki Goto vs. Toru Yano

July 18th, Yamagata

A Block

  • Kaito Kiyomiya vs. Chase Owens
  • SANADA vs. Shota Umino
  • Hikuleo vs. Gabe Kidd
  • Ren Narita vs. Yota Tsuji

B Block

  • Kazuchika Okada vs. El Phantasmo
  • YOSHI-HASHI vs. Will Ospreay
  • Great O-Khan vs. KENTA
  • Taichi vs. Tanga Loa

July 19th, Sendai

C Block

  • Eddie Kingston vs. EVIL
  • Shingo Takagi vs. Aaron Henare
  • Mikey Nicholls vs. David Finlay
  • Tomohiro Ishii vs. Tama Tonga

D Block

  • Jeff Cobb vs. Alex Coughlin
  • Hiroshi Tanahashi vs. Shane Haste
  • Hirooki Goto vs. Tetsuya Naito
  • Toru Yano vs. Zack Sabre Jr

July 21st, Nagaoka

A Block

  • SANADA vs. Yota Tsuji
  • Ren Narita vs. Gabe Kidd
  • Hikuleo vs. Chase Owens
  • Shota Umino vs. Kaito Kiyomiya

B Block

  • El Phantasmo vs. Great O-Khan
  • YOSHI-HASHI vs. Tanga Loa
  • Will Ospreay vs. KENTA
  • Kazuchika Okada vs. Taichi

July 23rd, Nagano

C Block

  • Tomohiro Ishii vs. Shingo Takagi
  • Tama Tonga vs. Mikey Nicholls
  • David Finlay vs. EVIL
  • Aaron Henare vs. Eddie Kingston

D Block

  • Hiroshi Tanahashi vs. Jeff Cobb
  • Zack Sabre Jr vs. Alex Coughlin
  • Hirooki Goto vs. Shane Haste
  • Toru Yano vs. Tetsuya Naito

July 25th, Korakuen Hall

A Block

  • SANADA vs. Kaito Kiyomiya
  • Yota Tsuji vs. Chase Owens
  • Shota Umino vs. Gabe Kidd
  • Ren Narita vs. Hikuleo

B Block

  • Will Ospreay vs. Great O-Khan
  • Kazuchika Okada vs. YOSHI-HASHI
  • Tanga Loa vs. El Phantasmo
  • Taichi vs. KENTA

July 26th, Korakuen Hall

C Block

  • Aaron Henare vs. EVIL
  • Shingo Takagi vs. Mikey Nicholls
  • Tomohiro Ishii vs. Eddie Kingston
  • Tama Tonga vs. David Finlay

D Block

  • Hiroshi Tanahashi vs. Toru Yano
  • Tetsuya Naito vs. Shane Haste
  • Hirooki Goto vs. Alex Coughlin
  • Zack Sabre Jr vs. Jeff Cobb

July 27th, Ota City, Tokyo

A Block

  • SANADA vs. Ren Narita
  • Shota Umino vs. Chase Owens
  • Hikuleo vs. Yota Tsuji
  • Kaito Kiyomiya vs. Gabe Kidd

B Block

  • Kazuchika Okada vs. Will Ospreay
  • El Phantasmo vs. KENTA
  • Tanga Loa vs. Great O-Khan
  • YOSHI-HASHI vs. Taichi

July 30th, Nagoya

C Block

  • Tama Tonga vs. Shingo Takagi
  • Tomohiro Ishii vs. EVIL
  • Mikey Nicholls vs. Eddie Kingston
  • Aaron Henare vs. David Finlay

D Block

  • Zack Sabre Jr vs. Shane Haste
  • Hiroshi Tanahashi vs. Hirooki Goto
  • Tetsuya Naito vs. Alex Coughlin
  • Toru Yano vs. Jeff Cobb

August 1st, Takamatsu

A Block

  • Shota Umino vs. Yota Tsuji
  • SANADA vs. Gabe Kidd
  • Ren Narita vs. Chase Owens
  • Hikuleo vs. Kaito Kiyomiya

B Block

  • Tanga Loa vs. Will Ospreay
  • Kazuchika Okada vs. KENTA
  • Taichi vs. El Phantasmo
  • YOSHI-HASHI vs. Great O-Khan

August 2nd, Hiroshima

C Block

  • Shingo Takagi vs. David Finlay
  • Tama Tonga vs. Eddie Kingston
  • Tomohiro Ishii vs. Aaron Henare
  • Mikey Nicholls vs. EVIL

D Block

  • Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr
  • Hiroshi Tanahashi vs. Alex Coughlin
  • Hirooki Goto vs. Jeff Cobb
  • Toru Yano vs. Shane Haste

August 5th, Osaka

A Block

  • Shota Umino vs. Hikuleo
  • Ren Narita vs. Kaito Kiyomiya
  • SANADA vs. Chase Owens
  • Yota Tsuji vs. Gabe Kidd

August 6th, Osaka

B Block

  • Taichi vs. Great O-Khan
  • Kazuchika Okada vs. Tanga Loa
  • El Phantasmo vs. Will Ospreay
  • YOSHI-HASHI vs. KENTA

August 8th, Yokohama

C Block

  • Eddie Kingston vs. David Finlay
  • Shingo Takagi vs. EVIL
  • Tama Tonga vs. Aaron Henare
  • Tomohiro Ishii vs. Mikey Nicholls

August 9th, Hamamatsu

D Block

  • Hiroshi Tanahashi vs. Tetsuya Naito
  • Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr.
  • Jeff Cobb vs. Shane Haste
  • Toru Yano vs. Alex Coughlin

August 10th, Funabashi

Quarterfinals

  • A Block 1st Place vs. C Block 2nd Place (Quarterfinal 1)
  • B Block 1st Place vs. D Block 2nd Place (Quarterfinal 2)
  • C Block 1st Place vs. B Block 2nd Place (Quarterfinal 3)
  • D Block 1st Place vs. A Block 2nd Place (Quarterfinal 4)

August 12th, Ryogoku Sumo Hall

Semifinals

  • Quarterfinal 1 Winner vs. Quarterfinal 2 Winner (Semifinal 1)
  • Quarterfinal 3 Winner vs. Quarterfinal 4 Winner (Semifinal 2)

August 13th, Ryogoku Sumo Hall

Final

  • Semifinal 1 Winner vs. Semifinal 2 Winner
About Neal Flanagan 822 Articles
Based in Northern Ireland, Neal Flanagan is a former newspaper journalist and copy editor. In addition to reporting for POST Wrestling, he co-hosts The Wellness Policy podcast with Wai Ting and Jordan Goodman.