NJPW World Tag League: Four teams alive in the B Block

Photo Courtesy: NJPW

Four teams are alive in the B Block of NJPW’s World Tag League as the tournament enters its final week.

RESULTS
*B BLOCK: Yota Tsuji & Zandokan Jr. (3-3) over Lance Archer & Alex Zayne (4-2) in 13:16
*B BLOCK: Hirooki Goto & YOSHI-HASHI (3-2-1) over Minoru Suzuki & Yuji Nagata (1-5) in 11:42
*B BLOCK: El Phantasmo & Hikuleo (4-2) over Atlantis Jr. & Soberano Jr. (2-3-1) in 16:20
*B BLOCK: Bad Luck Fale & Jack Bonza (2-4) over Taichi & Yuya Uemura (4-2) in 11:06
*Alex Coughlin, Gabe Kidd & Taiji Ishimori over Shane Haste, Mikey Nicholls & Kosei Fujita in 8:33
*EVIL, Yujiro & Dick Togo over Shota Umino, Ren Narita & Ryusuke Taguchi in 9:43
*Great O-Khan, HENARE & Callum Newman over Tomohiro Ishii, Toru Yano & Tomoaki Honma in 6:28
*Gates of Agony & Oleg Boltin over Kaito Kiyomiya, Ryohei Oiwa & Oskar Leube in 6:17
*SHO & Yoshinobu Kanemaru over Shingo Takagi & BUSHI in 8:03

Monday’s show in Kochi saw Lance Archer & Alex Zayne drop their second match of the tournament, losing to Yota Tsuji & Zandokan Jr after Tsuji hi the Gene Blaster and pinned Zayne.

The loss puts Archer & Zayne at 4-2 with eight points but are still tied for first place and eligible to win the Tag League.

They are tied with El Phantasmo & Hikuleo and Taichi & Yuya Uemura, who had mixed results on Monday.

The STRONG Openweight tag champions El Phantasmo & Hikuleo defeated Soberano Jr. & Atlantis Jr. after Hikuelo delivered the Godsend choke slam to Soberano Jr. followed by a Thunderkiss ’86 by ELP off the shoulders of his partner for the win.

Taichi & Yuya Umeura were upset by Jack Bonza & Bad Luck Fale when Bonza took out Taichi with a driver followed by Fale hitting the Bad Luck Fall and pinning Uemura.

IWGP tag champions Hirooki Goto & YOSHI-HASHI left Monday’s show with seven points after defeating Minoru Suzuki & Yuji Nagata. After a dual PK and exploder were delivered to Goto, the co-holder of the titles came back and used the Goto-Ishiki to pin Nagata, who had been stunned by a superkick from YOSHI-HASHI.

Essentially, the block is down to the winners of the top two matches advancing.

The top teams of each block will advance to Friday’s semi-final with the finals taking place this Sunday.

The winner of the B Block will be determined this Thursday with the following matches set for Kagoshima:
*B BLOCK: El Phantasmo & Hikuleo (8) vs. Lance Archer & Alex Zayne (8)
*B BLOCK:
Hirooki Goto & YOSHI-HASHI (7) vs. Taichi & Yuya Uemura (8)
*B BLOCK: Bad Luck Fale & Jack Bonza (4) vs. Minoru Suzuki & Yuji Nagata (2)
*B BLOCK:
Yota Tsuji & Zandokan Jr. (6) vs. Atlantis Jr. & Soberano Jr. (5)

About John Pollock 5411 Articles
Born on a Friday, John Pollock is a reporter, editor & podcaster at POST Wrestling. He runs and owns POST Wrestling alongside Wai Ting.